22. January 2018 - 20:00 till 21:30

Tuğçe Tuna / En Kötü İş., World, Monday, 22. January 2018

EN KÖTÜ İŞ.

Latince ‘soma’ kelimesi; beden demek.
Tuğçe Tuna; EN KÖTÜ İŞ. eserinde toprak ve beden kavramları arasında Psiko_Soma+tik bağ kurarken, performans sanatçıları ile duyusal ve bilinç katmanları arasında geziniyor.
20. İKSV Tiyatro Festivali'nde prömiyerini gerçekleştiren ve 2017 yılında TMMOB tarafından onurlandırılan, ‘EN KÖTÜ İŞ' eserinde sanatçı; 'iş’ olarak kabul ettiğimiz eylemlerin ve fiziksel alışkanlıkların bedeni tüketmesinden koreografik alt yapıyı oluşturuyor.
Boşluk algısı, kinestetik hafıza, eserin oyun katmanlarını oluşturuyor. 'Salon' hem dans sanatında çalışma ve araştırmalarının yapıldığı, sunulduğu boş alana, hem de madenler de ortak buluşma alanlarına denmekte. En KÖTÜ İŞ. eserinde ‘salon’ sanatçı için aynı zamanda zihindeki, bedendeki kaotik -boşluğu- da temsil ediyor.

Konsept, Yönetmen, Koreograf ve Metin: Tuğçe Tuna
Performans Sanatçıları:
Erdinç Anaz, Pınar Akyüz, Demet Aksular, Özgün Akaçça, ​Ekin Ançel, Erdem Kaynarca, Ahu Özgür Kınoğlu, Meriç Rakalar, Tuğçe Tuna
Ses Enstalasyonu: Vahit Tuna
Müzik: Vahit Tuna, Fati Fehmiju (1.bölüm)
Mekan Tasarımı: Tuğçe Tuna
Işık Tasarım: Vahit Tuna, Utku Kara
Teknik Uygulama: Utku Kara
Fotoğraflar: Murat Dürüm, Ali Güler, Vahit Tuna
Proje Teknik Asistan: Anıl Ateş

Etkinlik için 12 yaş sınırı bulunmaktadır.

‘Dağı it, sırrını bırak.
Toprağın üstünde boşlukta, boş bir çerçeve de...
Toprağın altında bir alandan başka bir gerçekliğe geçiş.
Ayakların yere basmadan dağı it, sırrını bırak.
O' na yakın olmak özgürlük ama boğazıma kaçsa boğulacağımı biliyorum.
İş insanı tüketir mi, tüketir.
Bir işe sahipsen, iş'te sana sahiptir.
İçindeki cevheri nasıl arar, nasıl dışarı çıkarırsın?
Bana sana ait bir şey verebilir misin?
Kimliklerini, üzerindekileri bırakıp aşağıya, derine inebilir misin?
Haberleşmek için değil bu duman, gözyaşım görünmesin diye.
Dağı it, nefesini bırak. Şansın varsa belki ellerini tanırsın...
Hafızamın en büyük iş kazası. İnsanlığımın en büyük utanç yap bozu.
İşçi bedenlerimizle, işçi bedenlerinizi onurlandırmak niyetindeyiz.
Enerjiyi topraklamak gerek, hayat çarpar bilirsin.
O zaman bi şans huzur bulacak kalbin bir odacığı.
Ne ironidir ki, bedensiz baretler Soma'dan geldi.
Tuğçe Tuna-2016Tuğçe Tuna

Varoluşla olan iletişimini beden, hareket ve dans üzerinden kuran sanatçı; 1983' de ADOB Çocuk Balesi'nde dans etmeye başladı. 1993'den beri ulusal ve uluslararası festival, organizasyon ve akademilerde; disiplinlerarası çağdaş dans ve performans sanatları eserleri, çağdaş dans ve güncel hareket teknikleri uzmanlığı ile yer almakta, dans ve performans sanatçısı, koreograf, yönetmen, hareket ve dans terapisti olarak çalışmaktadır. Eserleri arasında;​ sanatçısı olduğu 15. İstanbul Bienali'nde sergilenen 'Beden Damlaları', ​ 2013 Almanya Arena Festivali Jüri Ödülü'ne layık bulunan, 'Deplasman', Bayrampaşa Eski Cezaevi'nde üretilen ve sergilenen ‘Islak Hacim' ‘Makine Beden', ‘Tortu', ‘Vertigo', ‘Düşünme Fobisi', ‘Hücre', ‘Eko', ‘;, ‘En Kötü İş.' , ‘Gövde Gösterisi' gibi mekanlara özel ürettiği eserler ve farklı fiziksel özelliklere sahip kişilerle yürütülen ‘Farklı Bedenlerle Dans' projesi bulunmaktadır. Doç. Tuğçe Tuna; 1993 yılında beden bilimi ve psikosomatik çalışmalara yönelmiş ve dansın, hareketin terapötik etkisini, beden odaklı sistemler doğrultusunda kinestetik yöntemlerle araştırmaya başlamıştır. Doç. Tuğçe Tuna, halen MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır.

Performansa giriş ücretsizdir.

---
The WORST JOB.

In Latin, the word "soma" means body.
In her piece called "The Worst Job", Tuğçe Tuna is alternating between layers of sensuality and consciousness with performance artists when forging a Psycho-Soma+tic link between the concepts of soil and body.
In her piece "The Worst Job" which premiered in 20th IKSV Theatre Festival, the artist comes from the idea that physical routines and the actions we embrace as "job" are exhausting the body. Space perception, kinesthetic memory is both creating drama layers of the piece. As well as meeting places in mines, empty spaces where exercises and research are done and presented in the art of dance are called "Hall". In the piece "The Worst Job", "Hall" also represents chaotic space in body and mind for the Artist.

'Push the mountain and give away your secret.
On the ground, in a space, in an empty frame...
The transition from a space to another reality under the soil.
Push the mountain without keeping your feet on the ground, give away your secret.
Being close to “It” is freedom however I know I will suffocate if it runs to my throat.
Does job exhausts the human being?- yes, it does.
If you own a job then the job owns you as well.
How do you search the substance inside you?
How do you take it out?
Could you give me something that belongs to you?
Could you leave your identities, lay bare and go down deep?
This smoke is not for communicating through; it is for my tears not to be seen.
Push the mountain, breathe out. If you are lucky maybe you may recognize your hands…
The biggest industrial accident of my memory. The biggest shame puzzle of my humanity.
We intend to honor your worker bodies, with our worker bodies.
You need to ground the energy, life shocks, you know.
Then may be a valve of the heart will find peace.
Ironically helmets without bodies came from the Soma city.'
Tuğçe Tuna-2016

Tuğçe Tuna

Tuğçe Tuna, mover, body reader, choreographer, interdisciplinary performance and contemporary dance artist, dance and movement therapist and academic based in Istanbul, Turkey.
Tuna; develops a wide range of representational forms incorporating body, space and concept in response to the diverse contexts of her projects. She has been working in many capacities and many contexts both in Turkey and internationally (Salzburg, Wien, Köln, Berlin, Essen, Stuttgart, Stralsund, Paris, Angers, Lublin, Prag, Slovenya, Atina etc.) since 1993 including numerous international festivals, organizations, academies etc.
Tuna has been teaching contemporary dance and movement techniques, composition & improvisation, functional anatomy and repertory at MSFAU Performing Arts Department since 1996 as an Associate Professor. She worked and created regularly at Salzburg Experimental Academy of Dance in between 2002-2014. In 2012, Tuna was in Germany (Berlin & Köln) as DAAD scholars. One of her pieces called ‘DISPLACEMENT’ which premiered in 18th Istanbul Theater Festival, won the jury prize in ARENA Festival 2013 in Germany.
She has been working as director of Contemporary Dance Branch of Mimar Sinan Fine Arts University since 2015. Tuğçe Tuna 'considering the body ‘as the space in which one lives and practices her own politics.’
‘Dance with Different Bodies’ was founded by Tuğçe Tuna in Istanbul in 2001. The project and the pieces focuses on the intellectual, emotional and plastic variations of the body with the dancer who has different bodies. It asks the questions of what is an obstacle and who has obstacles. ‘Dance with Different Bodies’ has brought up a new generation of dancers with different bodies. The audience is confronted by issues of disability, differentness and discrimination.

Entrance is free of charge.
There is an age limit of 12.

Monday, 22. January 2018, World, Tuğçe Tuna / En Kötü İş.

Find more interesting events
Get event recommendations based on your Facebook taste. Get it now!Show me the suitable events for meNot now